Блок70
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Блокери РулЗ !!!
 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Фан клуб: Милан

Go down 
3 posters
АвторПорака
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:51 pm

ФОРЦА МИЛАН


Фан клуб: Милан 171px-AC_Milan.svg

Милан (италијански: Associazione Calcio Milan) е италијански фудбалски клуб од Милано. Клубот бил основан во 1899 година од Англискиот изработувач на тантели Херберт Килпин, Алфред Едвардс и четири други Англичани, и од тогаш најголем дел од историјата ја поминал играјќи во најсилната италијанска лига (само две години во серија Б во осумдесетите).
Милан има освоено вкупно 18 признати официјални интернационални титули, и со Бока Јуниорс имаат најмногу на светот. Клубот ја има освоено седум пати Лигата на шампионите; само Реал Мадрид ја има освоено повеќе (9 пати). Што се однесува на Италијанските натпреварувања, Милан е на второто место со 17 титули, а само Јувентус има освоено повеќе (27). Милан има освоено четири светски титули, повеќе од било кој клуб на светот. Има освоено Интерконтиненталниот куп три пати и Светското клубско првенство еднаш.
Меѓу другите важни титули освоени од Милан спаѓаат Европскиот супер куп рекордни пет пати, и Купот на победниците два пати; како и да е тие никогаш не стигнале до финалето во УЕФА купот (две полуфиналиња во 1972 и 2002). Ова е единствениот официјален трофеј што постои кој Милан сѐ уште не го освоил. Во Италија клубот ја освоил Копа Италија пет пати, како и пет пати Италијанскиот супер куп. Милан беше исто така и еден од основачите на Г-14 групата, група која ја содржеа осумнаесет најголеми и најпрестижни Европски клубови, пред да биде растурена.
Милан своите натпревари ги игра на стадионот Сан Сиро, исто така познат како Џузепе Меаца. Стадионот, кој се дели со Интер, е најголемиот во италијаскиот фудбал и има капацитет од 80,018 седишта.


Последната промена е направена од Milanez` на Саб Окт 03, 2009 11:57 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:51 pm

Историја

Клубот бил основан во 1899 година од страна на британските доселеници Херберт Килпин, Алфред Едвардс и уште четворица сонародници. Во чест на неговите корени, на клубот му останало името според англискиот изговор на градот, наместо менувајќи го во италијанското Милано (иако биле присилени да го сменат за време на фашистичкиот режим, исто како и Џенова и Интернационале). Милан го освоил за прват италијанскиот шампионат во 1901, а потоа и во 1906 и 1907.
Во 1908 клубот доживува расцеп предизвикан поради внатрешните несогласувања поради купување на странски играчи, што довело до формирање на нов Милански тим, Интернационале. Последователно од овие настани, Милан не успеа да освои ниту една домашна титула се до 1950-51. Во 1963 тие ја обезбедија нивната прва континентална титула, освојувајќи го Европскиот куп победувајќи ја Бенфика во финалето. Овој успех се повтори и во 1969, а го освоија и Интерконтиненталниот куп истата година. По пензионирањето на Џиани Ривера, за Милан следеше период на опаѓање, во тек на кој беа вмешани во скандалот Тотонеро во 1980 и како казна беа исфрлени во серија Б, за прв пат во историјата. Скандалот беше базиран на обложувачките организации кои им плаќаа на играчите и судиите да го утврдат исходот на утакмиците. Милан брзо се врати во серија А, но веќе следната година повторно се врати во серија Б поради тоа што го завршија шампионатот 1981-82 во зоната за испаѓање.
Во 1986, претприемачот Силвио Берлускони го презема клубот, и веднаш почна да вложува многу пари во тимот, именувајќи го тренерот во пораст Ариго Саки на чело на росонерите и потпиша договор со холанското трио Марко ван Бастен, Руд Жилит и Франк Рајкард. Ова беше почеток на најуспешното време во клубската историја, со што Милан освои седум домашни трофеи, пет Шампионски лиги и три Интерконтинентални купа.
Во 2006 Милан беа вмешани во скандалот во серија А каде пет тима беа обвинети за местење на утакмици. Милан беа казнети со одземање на 15 поени и со тоа не се квалификуваа во Лигата на шампиони. Со помош на жалбата што ја поднесоа нивната казна беше намалена на 8 поени и тоа им овозможи да учествуваат во Лигата на шампиони 2006-07, каде што ја освоија титулата


Последната промена е направена од Milanez` на Саб Окт 03, 2009 11:52 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:52 pm

Стадион

Моменталниот стадион на Милан е Сан Сиро кој има 80,018 седишта, официјално познат како Стадион Џузепе Меаца именуван по поранешниот играч на Милан и на Интер. Името Сан Сиро е земено од областа во која се наоѓа. Милан го дели стадионот со Интер, другиот голем фудбалски клуб во Милано. Стадионот е добро познат по неговата фантастична атмосфера поради близината на местата за фановите до игралиштето.
На 19 декември 2005, потпретседателот на Милан Адријано Галијани изјави дека тимот сериозно работи за да се пресели од Сан Сиро. Тој изјави дека новиот стадион на Милан ќе биде направен според Велтинс Арената и ќе ги следи критериумите за фудбалските стадиони во САД, Германија и Шпанија. Ќе биде стадион наменет само за фудбалски потреби (без атлетска патека). Новиот стадион би требало да се именува според спонзорот. Останува да се види дали овој план ќе се оствари или е само трик за да се натера сопственикот (Општината Милано) да го продаде стадионот на Милан за номинална вредност за да продолжат со големи реновирања. Исто така на површина излегоа гласини дека Интер има намера да изгради нов стадион што би влијаело на ова решение
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:54 pm

Национални титули

Серија А / Италијанско фудбалско првенство:

• Победници (17): 1901; 1906; 1907; 1950-51; 1954-55; 1956-57; 1958-59; 1961-62; 1967-68; 1978-79; 1987-88; 1991-92; 1992-93; 1993-94; 1995-96; 1998-99; 2003-04
• II место (14): 1902; 1947–48; 1949–50; 1951–52, 1955–56, 1960–61; 1964–65; 1968–69; 1970–71; 1971–72; 1972–73; 1989–90; 1990–91; 2004–05
Серија Б:
• Победници (2): 1980–81; 1982–83
Копа Италија:
• Победници (5): 1966–67; 1971–72; 1972–73; 1976–77; 2002-03
• II место (7): 1941–42; 1967–68; 1970–71; 1974–75; 1984–85; 1989–90; 1997–98
Супер Куп Италија:
• Победници (5): 1988; 1992; 1993; 1994; 2004
• II место (3): 1996; 1999; 2003

Европски титули

Лига на шампиони (поранешен Европски куп):
• Победници (7): 1962-63; 1968-69; 1988-89; 1989-90; 1993-94; 2002-03; 2006-07
• II место (4): 1957–58; 1992–93; 1994–95; 2004–05
УЕФА Супер Куп:
• Победници (5): 1989; 1990; 1994; 2003; 2007
• II место (2): 1973; 1993
УЕФА Куп на победниците:
• Победници (2): 1967–68; 1972–73
• II место (1): 1973–74

Светски титули

Интернационален Куп
• Победници (3): 1969; 1989; 1990
• II место (4): 1963; 1993; 1994; 2003
Светско клупско првенство
• Победници (1): 2007

Неофицијални титули

Dubai Challenge Cup
• Победници (1): 2009
Латински куп
• Победници (2): 1951, 1956
• II место (1): 1953
Митропа куп
• Победници (1): 1981–82
Трофеј Сантијаго Бернабеу
• Победници (2): 1988, 1990
• II место (1): 1999


Последната промена е направена од Milanez` на Саб Окт 03, 2009 11:56 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
P!T
Администратор
P!T


Број на мислења : 161
Join date : 2009-10-03
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:55 pm

Бедни са Милан бе Laughing
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyСаб Окт 03, 2009 11:59 pm

Каталонец напиша:
Бедни са Милан бе Фан клуб: Милан Icon_lol
Грешка си дечко (=
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
P!T
Администратор
P!T


Број на мислења : 161
Join date : 2009-10-03
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 12:01 am

Milanez` напиша:
Каталонец напиша:
Бедни са Милан бе Фан клуб: Милан Icon_lol
Грешка си дечко (=

Милан 0-1 Цирих

По3 pirat
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 12:11 am

Каталонец напиша:
Milanez` напиша:
Каталонец напиша:
Бедни са Милан бе Фан клуб: Милан Icon_lol
Грешка си дечко (=

Милан 0-1 Цирих

По3 Фан клуб: Милан Icon_pirat
Е што ако... се дешаа
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
P!T
Администратор
P!T


Број на мислења : 161
Join date : 2009-10-03
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 12:21 am

Ја се кладим дека Тетекс би ги тепал Милан 👅
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
smiley
Аматер
smiley


Број на мислења : 35
Join date : 2009-10-03

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 2:28 am

ronaldinho sam protiv cel tim na teteks
Вратете се на почетокот Go down
P!T
Администратор
P!T


Број на мислења : 161
Join date : 2009-10-03
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 2:30 am

smiley напиша:
ronaldinho sam protiv cel tim na teteks

Може и би им играл ама сезона 2006-07 кој беше у топ форма, а сега и пандев е појак од Роналдињо.

Ако си го гледал Роналдињо како игра сезонава ќе сватиш што зборим. Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Milanez`
Администратор
Milanez`


Број на мислења : 93
Join date : 2009-10-03
Age : 33
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 3:01 am

smiley напиша:
ronaldinho sam protiv cel tim na teteks
Тоа е многууу ЈАСНО!
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
P!T
Администратор
P!T


Број на мислења : 161
Join date : 2009-10-03
Местолокација : Тетово

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан EmptyНед Окт 04, 2009 3:04 am

Milanez` напиша:
smiley напиша:
ronaldinho sam protiv cel tim na teteks
Тоа е многууу ЈАСНО!

Не веруј тоа !!
Вратете се на почетокот Go down
https://blok70.macedonianforum.net
Sponsored content

Фан клуб: Милан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Фан клуб: Милан   Фан клуб: Милан Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Фан клуб: Милан
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Фан клуб: Барселона
» Фан клуб: Тетекс
» Фан клуб: Челзи
» Фан клуб: Арсенал
» Фан клуб: Јувентус

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Блок70 :: Спорт :: Фудбал :: Фудбал фан клуб-
Отиди до: